asmolen tavan

Asmolen Tavan Nedir?

Asmolen Tavan ; Asmolen Döşeme uygulama sonrası elde edilen tavan yapılarıdır. Asmolen döşeme uygulamasının yapıldığı tavana düz bir zemin kazandırır. Bu sayede tavan daha pürüzsüz ve estetik şekilde gözükmektedir.

Asmolen Tavan ; ses yalıtımı , ısı yalıtımı ve nem yalıtımı sağlamaktadır. Dişli döşemeler sınıfında yer alan bu döşeme türü ; yapıya ek bir yük bindirmez. Teknik bilgiler için Asmolen Döşeme Nedir? adlı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Asmolen Döşeme ve Asmolen Tavan

Paralel olarak döşenen kirişlerin ana kirişlerin üzerine oturtulması ve ince bir plak tabakanın üzerine yerleştirilmesi sonucu nervürlü(dişli) döşeme oluşmaktadır. Asmolen Döşeme ; bu dişlerin arasına yapılan dolgulara verilen genel isimdir. Strafor Bloklar , gaz beton vb. dolgu malzemeleri asmolen döşemeyi teslim etmektedir.

Dolgu malzemesinin kullanılmasının temel amacı ; düz bir zemin inşa etmektir. Döşemelerde kullanılan demirlerin arasına kullanılan asmolen strafor ; tavanın düz olmasını sağlayan en önemli etkendir.

Asmolen Tavan Nasıl Kurulur ?

Asmolen Tavan uygulamasını baştan sonra detaylı bir şekilde izlemek için aşağıdaki videoya gözatabilirsiniz.

Asmolen Döşeme Nasıl Hazırlanır?

Avantajları Nelerdir?

Asmolen Döşemelerin avantajları ve dezantajları mevcuttur. Aşağıdaki listeden avantajları ve dezavantajlarını inceleyebilirsiniz.

  • Düz bir tavan görüntüsü sağlamaktadır.
  • Kalıp işçiliği ve kalıp maliyeti azdır.
  • Döşemelerde boşluk oluşturmak oldukça kolaydır.
  • Isı ve ses yalıtımı sağlamaktadır.

Dezavantajları Nelerdir?

  • Deprem bölgelerinde uygulanması uygun değildir ve yasaklanmıştır. (Asmolen Döşeme hakkında güncel bilgiler yazımızı inceleyebilirsiniz.)
  • Depremde yapılarda olası bir kırılma , çatlama , yıkılma durumu olmasa bile asmolenler uygulandığı yerden düşerek can kaybına neden olabilmektedir.
  • Döşeme yükü dişlilelerin olduğu ana kirişe aktarılmaktadır.

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ve Asmolen ile ilgili yasal mevzuatlar için https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/03/20180318M1-2-1.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.

Asmolen ile ilgili içerikler için Masaüstü tarayıcılarında CTRL+F kombinasyonuna tıklayarak “Asmolen” kelimesini aratabilirsiniz. Mobil cihazlarda ise üç noktaya tıklayın ; bul yazısına tıklayıp “Asmolen” yazarak asmolen ile ilgili tüm mevzuatları okuyabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir